Građani Kosova suočavaju se sa nedostatkom osnovnih lekova koje koriste kao terapiju što je izazvano haosom koji vlada na kosovskom farmaceutskom tržištu, ocenio je predsedavajući Komisije za farmaciju Kosovske farmaceutske komore Škumbin Jusufi, prenosi Ljajmi.
„Od 3800 lekova koji su registrovani u KMA, oko 40 odsto se uvozi, dok oko 60 procenata lekova nije uvezeno, ali ih niko i ne kontroliše. Posledice su nedostatak lekova na tržištu, krijumčarenje…“, kaže Jusufi.
I sami građani kažu da je očigledan nedostatak lekova.
Građanin Prištine Mentor Haljiti kaže za RSE da se često suočava sa problemom pronalaska lekova na tržištu, dodajući da ih često kupuje u regionu, bilo za sebe ili za porodicu.
„Postoji manjak lekova koji su mi potrebni. Koristio sam neke lekove za povišen krvni pritisak, a one koje nisam našao tražim zamenu. Čak i za člana porodice koji je tražio lekove protiv dijabetesa, lekar je preferirao neke od najefikasnijih lekova koji se koriste u inostranstvu, ali na našem tržištu ih nema“, rekao je on.
Predstavnik Kosovske agencije za lekove Arian Ahmeti kaže da je nestašica lekova nastala usled malog tržišta Kosova i da nijedna institucija nema zakonsko pravo da prisiljava bilo koju kompaniju da uveze lek.
Prema njegovim rečima, distributivne kompanije Kosovo vide kao malo tržište i zato ne iskazuju interes.
„Sve zavisi od farmaceutskih kompanija. Tržište na Kosovu je malo i obično farmaceutske kompanije traže velika tržišta. Mi, kao i KMA, imamo kontrolu kvaliteta i registraciju lekova. Registrujemo lekove, ali mi ne možemo primorati kompanije da uvezu određene lekove na. Dakle, postoji manjak. Sve zavisi od poslovnog plana farmaceutskih kompanija “, kaže Ahmeti.
Inače, Vlada Kosova je za godinu dana uvela stopostotni porez na sav uvoz iz Srbije i Bosne i Hercegovine, uključujući lekove.
Međutim, farmaceutski stručnjaci kažu da je većina tih lekova već zamenjena, ali da se Kosovo i dalje suočava sa problemom registrovanih i neregistrovanih lekova.