Europski parlament usvojio je u četvrtak Rezoluciju o Kosovu, u kojoj se ukazuje na ograničen napredak u reformama koje su vezane za Europsku uniju i poziva na ubrzanje sveobuhvatne normalizacije odnosa sa Srbijom.
U Rezoluciji, usvojenoj s 393 glasa “za”, 139 glasova “protiv” i 71 suzdržanim glasom, upozorava se na sporost u provedbi reformi.
Kao razlog navodi se problem “stalne polarizacije među političkim strankama i nedostatak međustranačkog konsenzusa”.
Izražava se i zabrinutost zbog “široko rasprostranjene korupcije, elemenata zarobljene države, nepotrebnog političkog utjecaja, nepoštivanja pravnih postupaka, uključujući i slučajeve izručenja”.
Rezolucijom se izražava žaljenje zbog nespremnosti vlasti Kosova da se bave slučajevima ratnih zločina, a Priština poziva da dokaže svoju čvrstu i nedvosmislenu posvećenost tužiteljstvu u Haagu.
Dio Rezolucije koji se odnosi na normalizaciiju odnosa između Srbije i Kosova istovjetan je tekstu koji se nalazi u Rezoluciji o Srbiji.
Dosljedan i miran nastavak dijaloga
Europski parlament poziva obje strane da primijene sve postignute sporazume, a od šefice europske diplomacije Federike Mogherini traže se redovita izvješća o radu obiju strana u procesu ispunjavanja obveza.
Zahtijeva se i ubrzani rad na “novoj fazi dijaloga”, koja bi trebala rezultirati pravno obvezujućim sporazumom.
“Smatra se da svaki sporazum može biti prihvatljiv samo ako je obostrano usuglašen te uzima u obzir ukupnu stabilnost regije i međunarodno pravo”, navodi se u tekstu obiju rezolucija.
Izvjestitelj EP-a za Kosovo Igor Šoltes povodom usvajanja Rezolucije o Kosovu pozvao je na “dosljedan i miran” nastavak dijaloga Srbije i Kosova u cilju regionalne stabilnosti.
“Potrebno je da obje strane izbjegnu provokacije i tenzije, kao što je to bio slučaj s povećanjem pristojbi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Ovakve pretjerane mjere samo negativno utječu na odnose između Kosova i Srbije, ali i drugih susjednih zemalja i dalje kompliciraju situaciju”, poručio je Šoltes.
I ovoga puta EP je kroz Rezoluciju o Kosovu ukazao na činjenicu da su građani Kosova jedini u regiji koji ne uživaju slobodu kretanja u europskim državama.
Odobriti viznu liberalizaciju
Europarlamentarci pozivaju EU da bez nepotrebnih odgađanja odobri viznu liberalizaciju za Kosovo.
Istovremeno, EP konstatira da pet članica EU-a nisu priznale neovisnost Kosova i poziva ih da to učine.
Po Šoltesovu mišljenju, važno je da Kosovo ostane na putu europskih integracija.
Stoga je pozvao EU da ispuni obećanje i odobri bezvizni režim za građane Kosova, a vlasti u Prištini da nastave borbu protiv korupcije, organiziranog kriminala i izgrade neovisno i funkcionalno pravosuđe.