Već neko vrijeme se govori o tome da pametni telefoni pamte kretanje svojih korisnika, te to nije veliko iznenađenje, ali ako se to dešava i u slučaju kada telefon nije aktiviran, nema instalisane aplikacije, te SIM karticu, to ipak postaje razlog za brigu.
Tako uređaji koji podržavaju Android operativni sistem prikupljaju podatke o lokaciji korisnika, te ih šalju nazad u Google svaki put kada se povežu na internet.
Prema istraživanjima, Android uređaji od početka 2017. godine određuju lokaciju u odnosu na najbliži toranj, čak i kada su servisi za lociranje isključeni. Rezultat toga je da Google dolazi do podataka o kretanju korisnika koji premašuju očekivanja o poštovanju privatnosti…
Iz kompanije su potvrdili ovu praksu, te dodali da podaci nikada nisu korišteni ili skladišteni, a kompanija radi na tome da ukine ovakav način narušavanja sigurnosti korisnika.
Očekuje se da Android uređaji do kraja novembra prestanu da šalju lokacije najbližih tornjeva, a na osnovu kojih se otkriva i položaj korisnika.
I dok informacije o položaju jednog tornja mogu da pruže približnu lokaciju korisnika, kada se radi o više tornjeva taj podatak postaje precizniji, naročito u urbanim dijelovima, gdje ima više mrežnih stanica.
Iako su podaci koji se šalju Google-u enkriptovani, treća starana bi mogla da dođe do njih, te ih zloupotrebi u slučaju hakerskog napada, a svaki uređaj ima jedinstveni ID broj, sa kojim bi podaci o kretanju korisnika na kraju mogli da se povežu.