Profesor jevrejske istorije Dejvid Fišmen kaže da je došao do “najvažnijeg otkrića”, još od pronalaska zapisa s Mrtvog mora.
On je, naime, pronašao mnoštvo dokumenata za koja se verovalo da su uništena tokom Holokausta u Litvaniji, ali se ispostavilo da su ipak preživeli.
Njujorški YIVO institut za jevrejske studije je u saradnji sa litvanskom vladom arhivirao 170.000 stranica pronađenih 2016.
Naime, Institut za jevrejske studije osnovan je u Viljnusu 1925. i tada je bio najsveonuhvatnija biblioteka jevrejskog života na istoku Evrope. Nacisti su želeli da je u potpunosti unište i gotovo da su uspeli u tome.
Od silnih dokumenata, želeli su da sačuvaju samo delić za potrebe proučavanja u Nemačkoj, ali je grupa od 40 ljudi koji su poznavali hebrejski jezik i bili zaduženi za ovaj projekat, odlučila da spase što je moguće više dokumenata na šest lokacija širom getoa.
Litvanski bibliotekar Antanas Ulpis rizikovao je život da sakrije dokumenta od Sovjeta koji su proterali Nemce i čuvao ih je u podrumu Crkve svetog Đorđa.
Nakon pada SSSR-a, na videlo je izašlo oko 250.000 stranica, ali se ispostavilo da postoji još 170.000 smeštenih u mračnim uglovima podruma.
Novootkrivene strane su navodno još vrednije i istorijski važnije, ali Fišmen kaže da će za njihovu analizu biti potrebne decenije.
Među otkrićima je i razglednica Marka Šagala i dva pisma Šolema Alehema, čije su priče poslužile kao osnova za “Violinistu na krovu”.