Predstavnici Beograda i Prištine sastali su se u Briselu više od 200 puta da bi razgovarali o normalizaciji odnosa i potpisali su 44 tehnička sporazuma, koji nisu potpuno sprovedeni, te žitelji Kosova nisu zadovoljni, a jedan od većih problema je povratak raseljenih.
To je danas ocjenjeno u debati “Dijalog Beograd-Priština: Od normalizacije do normalnog” na Beogradskom bezbjednosnom forumu.
– Spremni smo da radimo na tome s Prištinom, spremni smo da uklonimo prepreke u razmeni robe i usluga – rekao je Đurić i dodao da je veliki problem to što godinama “niko nije pitao Srbe i Albance koji žive na Kosovu šta oni žele”.
On je ocjenio da su jedni i drugi nezadovoljni, jer bi srpska strana da Kosovo bude dio Srbije, a albanska da bude nezavisno i izrazio bojazan da se “želja Prištine ne završi nezavisnošću”.
Beogradu se mjeri sve, Kosovu manje uslovljavanja
Đurić je negodovao što se kroz Poglavlje 35 pregovora EU-Srbija, koje se odnosi na normalizaciju odnosa Beograda s Prištinom, Beogradu mjeri sve, dok Kosovu vizna liberalizacija nije uslovljena dijalogom u Briselu.
Izvršni direktor Kosovskog instituta za mir Ramadan Ilazi rekao je da dijalog Beograda i Prištine mora da bude transparentniji i da mora da se postigne održivost dogovora u Briselu.
– Polako zaboravljamo zašto je ovaj dijalog počeo – da ljudima obezbjedi normalniji život – rekao je Ilazi.
Kad je most simbol podjele i straha
On je kazao da za Albance most na Ibru u Mitrovici simbol podjele i podsjećanje na neiskorištene potencijale briselskog dijaloga, dok je Đurić rekao da taj most za Srbe simbol straha, jer su odatle dolazili etnički motivisani napadi.
Đurić je rekao da se ne može govoriti o normalizaciji kada prije svega u Prištini nema povratka Srba.
Zamjenik premijera Kosova i predstavnik Srpske liste Dalibor Jevtić rekao je da je mnogo problema za povratak raseljenih.
– Bogdan Mitrović je uhapšen kada je htio da jedan dan provede u svojoj kući. To šalje lošu poruku onima koji žele da se vrate – rekao je Jevtić i dodao da su za 17 albanskih porodica obezbjeđeni stanovi u koje mogu da se vrate u sjevernom djelu Kosova.
On je rekao da, ako ne budu rješeni slučajevi “okupiranih poseda”, neće biti normalnosti i dodao da će Srpska lista zahtjevati promjenu Zakona o vlasništvu.
Gashi: Političari da promjene rječnik i ponašanje
Poslanik Demokratskog saveza Kosova Arben Gashi rekao je da političari moraju da ljudima predoče realnost, da kosovski Albanci moraju da prestanu da gledaju Srbe kao neprijatelje, a da Srbija iz Ustava mora da izbaci preambulu u kojoj se kaže da je Kosovo dio Srbije.
– Poenta je kako da imamo bolje odnose kao dve susjedne države, kako da radimo na ekonomiji – rekao je Gashi.
On je dodao da je neophodno da političari promjene rječnik i ponašanje i da nije “normalna” situacija da se srpska i albnanska strana nešto dogovore u Briselu, a onda predsjednici Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Hashim Thaçi svaki svojim medijima kažu “mi smo pobjedili”.
Gashi je kazao i da Srpska lista treba da predstavlja kosovske Srbe, a ne Vladu Srbije.
Čomić: Obje strane čekaju neko čudo
Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić rekla je da sa obe strane dolazi do nerazumijevanja i očekivanja da će “neko čudo doći”, da će “sav posao biti rješen”, ali je potrebno da i Srbi i Albanci shvate da niko ne može da rješi problem umjesto njih.
– Prije sedam godina bilo je nezamislivo da albanski predstavnici s Kosova dolaze u Beograd, prije 18 godina bilo je nezamislivo da će Srbi i Albanci ikada više razgovarati, a vidite nas danas – rekla je Čomić.