Obilježavanje godišnjice osnivanja Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu

Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu (FIN UNSA) je baštinik najranijih islamskih obrazovnih ustanova u Bosni i Hercegovini koje su nastale u doba osmanske vladavine (1463.-1878.) kada znatan dio domaćeg stanovništva prima  islam, ali i visokoškolskih islamskih obrazovnih ustanova koje su nastale u  periodu Austro-Ugarske vladavine, Šerijatsko-sudačke škole ili Mekteb-i nuvvaba (1887.) i Više islamske šerijatsko-teološke škole (1937.).

Sa afirmacijom nacionalnog identiteta bosanskih muslimana tokom šezdesetih i sedamdesetih godina 20. st. otvorio se prostor slobodnijem djelovanju pa je 16. ševvala 1397. godine /  29. septembra 1977. godine kao rezultat planskih i sistemskih aktivnosti i po odluci Vrhovnog islamskog starješinstva u SFRJ i Sabora IZ-e, osnovan Islamski teološki fakultet, čiji prvi svršenici unose novi kvalitet u iskustvo islama u Bosni i Hercegovini, pa i šire.

Danas je Fakultet islamskih nauka u Sarajevu najprestižnija institucija visokoškolskog islamskog obrazovanja u Evropi. Od 2013. godine Fakultet islamskih nauka je punopravna članica Univerziteta u Sarajevu.

Arhitektonika zgrade i cjelokupan ambijent u kojem Fakultet živi zajedno s aktuelnim studijskim programima svjedoče uspostavljeni sklad između tradicionalnih i savremenih islamskih znanosti i između istočnih i zapadnih kulturnih vrijednosti.

Studijske programe u optimalnim uvjetima izvodi nastavno osoblje koje je svoja znanja stjecalo na renomiranim bosanskohercegovačkim i svjetskim univerzitetima.

Misija

Fakultet islamskih nauka u Sarajevu kroz tri razine studija na pojedinačnom planu nastoji odgajati i obrazovati cjelovite ličnosti, usavršavajući njihove duhovne, moralne, intelektualne i stručne kvalitete koji će se posebno realizirati u oblasti islamske teologije, islamske vjeronauke i religijskog odgoja. 

Na kolektivnom planu misija Fakulteta je pridonijeti razvoju društva neprekidno razvijajući obrazovanje, učenje i istraživanje na najvišim stupnjevima znanstveno utvrđene izvrsnosti. Posebno se to ogleda u autentičnom izučavanju islama u perspektivi savremenog  nepristranog i znanstveno objektivnog mišljenja i znanosti. To će se nastojati ostvariti upoznavanjem studenata s temeljnim izvorima islama, Kur’anom i sunnetom, ali i s njihovim povijesnim realiziranjima u muslimanskoj misli i praksi, posebno uvažavajući vjerske i kulturološke posebnosti balkanskih prostora.  

Svojom historijskom pozadinom iskazanom i u arhitektonskom rješenju zgrade u kojoj djeluje Fakultet islamskih nauka u Sarajevu predstavlja simbol susretanja i međusobnih prožimanja kultura dvaju svjetova, evropskog i islamskog. Otuda će se na njemu težiti proučavanju znanja koja su ugrađena u cjelokupnu, islamsku, ali i zapadnu kulturu i civilizaciju, u humanističke i društvene znanosti, što je u funkciji misije humanizma, boljeg razumijevanja među narodima, religijama i kulturama.

Vizija

Inspiriran islamskim imperativima o promoviranju znanja i nastavljajući višestoljetnu tradiciju visokog islamskog obrazovanja u Bosni i Hercegovini Fakultet islamskih nauka u Sarajevu nastoji, integrirajući tradicionalne i savremene islamske znanosti, učvrstiti vodeću poziciju unutar europskog akademskoga prostora.

40 godina uspješnog rada

Mjesec septembar 2017. godine vrijeme je kada Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini obilježava veliki jubilej – 40 godina uspješnog rada Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu.

Utemeljenje Islamskog teološkog fakulteta, danas Fakulteta islamskih nauka, desilo se u vremenu zgusnutog dešavanja povijesti bošnjačkog naroda i Bosne i Hercegovine, 29. septembra 1977. godine kao rezultat planskih aktivnosti IZ-e u edukaciji vjerskog kadra za prostore Balkana i Evrope.

Četrdeset godina rada temeljne i liderske visokoobrazovne ustanove u okviru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je povod da predstavimo povijesni hod Fakulteta islamskih nauka, da se prisjetimo vremena i okolnosti u kojima je nastao, ličnosti zaslužnih za njegovo utemeljenje, a posebno glavnog vakifa, utemeljitelja Islamskog teološkog fakulteta – muslimanskog vjerničkog naroda.

Kao liderska institucija visokog islamskog obrazovanja u Evropi u 40 godina svoga rada Fakultet je promovirao više od 1100 profesora islamske teologije, islamske vjeronauke, imama i hatiba, muallima (muškaraca) i muallima (žena). Tačnije promovirao je vjersku islamsku elitu ovih prostora, ali i naše dijaspore.

Nizom manifestacija Nastavno-naučno vijeće Fakulteta islamskih nauka obilježit će ovaj značajan jubilej, a centralna svečanost održat će se u petak 29. septembra 2017. godine na Fakultetu islamskih nauka, Ćemerlina 54 od 10.00 do 11.30 u prisustvu velikog broja visokih zvanica iz zemlje i okruženja.

Priredio: Azmir Jusufi, Prizren

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.