Uoči zvaničnog početka predizborne kampanje za vanredne parlamentarne izbore na Kosovu 11.juna, poznavaoci političkih prilika ističu da će kampanja biti neprijatna, te da ne očekuju da će ona donijeti neka od rješenja nagomilanih problema građana.
Način na koji će srpske partije na Kosovu voditi kampanju umnogome će uticati na izlaznost građana srpske nacionalonosti na izbore, smatra politikolog Stefan Filipović. On ističe da je greška što nije postignut konsenzus Srba oko vitalnih pitanja, dodajući da u trenutnoj konstalaciji političkih subjekata to prosto nije ni bilo moguće.
„Neko bi rekao da su to nacionalna pitanja, ovde su to životna pitanja, hoćemo li ili nećemo da živimo, hoćemo ili nećemo da postojimo, jer je broj Srba na Kosovu sveden na taj nivo da je šest političkih subjekata koji će participirati luksuz, koji niko nije smio da dozvoli,“ naglašava Filipović.
S druge strane, analitičar Fadil Lepaja kaže da je kampanja započela još prije izglasavanja nepovjerenja vladi, odnosno pre raspisivanja izbora i da je najveće iznenađenje koalicija doskorašnjih političkih protivnika.
„Oni žele vlast po svaku cijenu i vlast ih je okupila dok neki misle da se tu radi o Specijalnom sudu, treći manje – više, što je i moje stanovište, da PDK nije imao glasove za demarkaciju i projekte koje je preuzeo na sebe, pa su išli na to da obnove ekipu koja će glasati te njihove pakete“, dodaje Lepaja.
Mnogo je otvorenih pitanja, od visokopolitičkih i ekonomskih, do društvenih i onih najosnovnijih problema u zajednicama, a malo je rezultata, pa će mnogi tokom predizborne kampanje izbjegavati argumente, zaključuju politički poznavaoci prilika na Kosovu.