Njemačka: U službi vojnik, u slobodno vrijeme izbjeglica

Živio je opasan dvostruki život između kasarne i izbjegličkog doma: dvije godine vojnik Bundesvera predstavljao se kao sirijski azilant. Slučaj potpukovnika otvara brojna pitanja.

Zvuči kao nevjerovatna priča: vojnik Bundesvera predstavljao se kao sirijski izbjeglica. Pod lažnim imenom podnio je zahtjev za azil i očigledno planirao teroristički napad. Dvadesetosmogodišnji potpukovnik iz hesenskog Ofenbaha uhapšen je u srijedu, a vijest je objavljena u četvrtak.

Istraga je pokazala da vojnik nije djelovao sam, već da mu je pomagao jedan 24-godišnji student, koji je takođe uhapšen. Državno tužilaštvo vojnika Bundesvera tereti za „pripremu teškog kaznenog djela protiv države sa ksenofobičnom pozadinom”. Sa oružjem čuvanim u Beču „moguće da je planirao težak akt nasilja uperen protiv države u smislu oružanog napada”, saopšteno je iz državnog tužilaštva.

Potpukovnik, koji je bio stacioniran u francuskom Ilkirhu, od prije tri mjeseca je pod lupom bezbjednosnih službi. U šahtu jednog toaleta na aerodromu u Beču sakrivao je pištolj. Kada je prije nekoliko dana došao po njega, uhapsila ga je austrijska policija. Ali za smještanje u pritvor nije bilo dovoljno jakih dokaza, osim kršenja zakona o posjedovanju oružja, kaže za Dojče vele portparolka državnog tužilaštva iz Frankfurtu Nadja Nizen. Oružje navodno nije u vlasništvu Bundesvera.

Između kasarne i doma za azilante

Analiza otisaka prstiju je pokazala da se potpukovnik registrovao kao sirijski izbjeglica. U decembru 2015. godine sa lažnim imenom se prijavao u prihvatnom centru za izbjeglice u hesenskom Gisenu. Početkom januara 2016. godine zahtjev za azil je podnio u prihvatnom centru u bavarskom Cirndorfu.

Prema informacijama lista „Zidojče cajtung” optuženi je rođen u Ofenbahu, kao Franko A. Kao azilant je bio zaveden pod imenom „David Benjamin”. Priča „Davida Benjamina” je bizarna: kao sirijski hrišćanin francuskog porijekla, balkanskom rutom – najvećim dijelom pješke – stigao je u Njemačku. Ličnih dokumenata više nema.

Saslušanje „Davida Benjamina” vođeno je na francuskom jeziku. Bez obzira što nije govorio arapski, uspio je da uvjeri nadležne službe u svoju priču. Kako mu je to pošlo za rukom je nejasno: „Svi se to pitaju”, kaže portparolka tužilaštva Nizen. Dobio je mjesto u izbjegličkom domu i uz to još primao i predviđenu finansijsku pomoć – 409 evra mjesečno, piše Zidojče cajtung.

Ali kako je uopšte vojnik stacioniran u Francuskoj neupadljivo došao u Bavarsku? „To što je bio stacioniran u Francuskoj ne znači da je svakoga dana tamo morao da boravi. U slobodno vrijeme se slobodno kretao”, kaže portparolka Saveznog ureda za borbu protiv kriminala. „Sve to je radio paralelno. Neka vrsta dvostrukog života”, dodaje Nizen.

Još osumnjičenih?

Devedeset službenika Saveznog ureda za borbu protiv kriminala, hesenske i bavarske policijske službe, kao i austrijske i francuske bezbjednosne službe izvršile su pretres 16 stanova i zgrade Bundesvera otkrivši niz novih detalja. Analiza podataka mobilnog telefona je pokazala da je motiv vojnika Bundesvera bila „mržnja prema strancima”. Ali i to da je putem imejla bio u kontaktu sa 24-godišnjim studentom, koji je takođe iz Ofenbaha. Istražitelji su kod njega, između ostalog, pronašli svijetleće rakete i druge predmete, koje se tiču zakona o posjedovanju oružja, zakona o kontroli ratnog naoružanja i zakona i eksplozivnim napravama.

Politačari stranke Zelenih nakon hapšenja zahtijevaju istragu o mogućoj mreži ljudi koja stoji iza osumnjičenog. „Planovi vojnika Bundesvera djeluju kao strategija u koju bi mogle da budu uključene i druge osobe”, ocijenila je portparolka stranke Zelenih za unutrašnjopolitička pitanja Irene Mihalić za list „Miteldojče cajtung”. „Pod hitno mora da se razjasni da li je desničarska scena planirala napade, sa ciljem da oni budu pripisani izbjeglicama.”

Stručnjak njemačkih socijaldemokrata za pitanja odbrane Rajner Arnold zadovoljan je zbog hapšenja. „I pored svega negativnog, pozitivno je to da je on uhvaćen”, izjavio je za list Berliner cajtung. Slučaj pokazuje koliko su u vojsci neophodne sveobuhvatne provjere prilikom angažovanja vojnika. Savezna ministarka odbrane Ursula fon der Lajen za sada ne želi mnogo da govori o hapšenju vojnika Bundesvera: „Istraga državnog tužilaštva još uvijek je u toku i ne želim da je komentarišem“, kazala je CDU-političarka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.