Predsednik Kosova Hashim Thaçi izjavio je agenciji Beta da ni u jednoj izjavi nije spominjao veliku Albaniju i dodao da nedostatak liderstva i vizije Evropske unije otvara put drugim ideologijama i uticajima u regionu kao što su nacionalizam, ekstremizam i politički radikalizam.
“To je izmislila Srbija i zli duh koji Srbija drži u životu i hrani ga da bi služio njenim interesima za legitimisanje velike Srbije, koja danas djeluje pred nosom EU i međunarodne zajednice”, rekao je Thaçi u intervjuu Beti.
On je naveo da u reakcijama iz Srbije nije bilo nijednog argumenta protiv njega, već da su samo ponavljane stare priče kojima su “decenijama manipulisale i plašile narod”.
“Srbija treba da se odvoji od svoje prošlosti i da se okrene novoj budućnosti. To znači da se odrekne politike koja svaki narod u susjedstvu vidi kao neprijatelja. Treba da počne da svaki narod iz okruženja posmatra kao mogućnost saradnje i jačanja mira, stabilnosti, pravde i napretka”, kazao je Thaçi.
On je ocjenio da EU dozvoljava da na Balkanu svoj uticaj šire druge države.
“Mi želimo da ojačamo mir i stabilnost u našoj državi i cijelom regionu. Zbog toga se angažujemo da se što prije učlanimo u NATO i EU”, kazao je Thaçi i dodao da u svom političkom diskursu nikada nije spominjao veliku Albaniju.
On je rekao da njegova izjava o nedostatku liderstva u EU ne znači otvaranje sukoba sa Evropskom unijom, već da je to poziv za iskrenu i stratešku saradnju kako sa Kosovom tako i sa svim zemljama EU.
“Nedostatak iskrene saradnje između Zapadnog Balkana i EU je na štetu svih. Neuspjesi EU u prošlosti se ne smiju ponoviti”, kazao je Thaçi.
Thaçi se nedavno našao na udaru kritika zbog izjave da će ukoliko Evropska unija “zatvori vrata” Kosovu, “svi Albanci regiona živjeti u jednoj jedinstvenoj državi kako bi se nastavilo dalje s integracijom u evropsku porodicu”.
Time je ponovio stav albanskom premijera Edija Rame da bi moglo doći do stvaranja unije Kosova i Albanije ukoliko izblijedi evropska perspektiva zapadnog Balkana.
Govoreći o političkoj situaciji na Kosovu, Thaçi je rekao da ukoliko vladajuća koalicija smatra neophodnim da se ide na prijevremene izbore, on će kao predsjednik poštovati tu odluku, ali je dodao da za sada take odluke nema.
Transformacija BSK je nezaustavljiv protest
On je ponovio da je transformacija Bezbjednosnih snaga Kosova je proces koji se ne može zaustaviti.
“Ono što smo postigli je da smo stavili do znanja da nećemo nikome unutar (Kosova) ili izvan dozvoliti da ometaju formiranje vojske. To su shvatile i prihvatile sve strane”, kazao je on i dodao da je počela i kampanja informisanja svih građana Kosova kako bi bili ubjeđeni u potrebu osnivanja Vojske Kosova.
“Međutim ovaj proces ne može da traje beskonačno. Kosovo i cio region se suočavaju sa mnogobrojnim pretnjama za bezbjednost naših gradjana. Imperativ je za suverenitet i integritet Kosova da imamo našu vojsku. To će biti profesionalna i višeetnička vojska u službi svih građana Kosova i prema standardima NATO”, kazao je Thaçi.
Ocjenjujući da je oslobađanje bivšeg lidera OVK Ramusha Haradinaja potvrda pravičnosti borbe OVK, Thaçi je rekao da se Kosovo oslobodilo od, kako je rekao, “genocidnog režima Slobodana Miloševića u junu 1999. godine”.
“Srbija nije odgovorna za Kosovo i nema ovlašćenja da krivično goni građane Kosova. To je istovremeno dokaz da propaganda iz Srbije nema međunarodnu podršku. To se do sada mnogo puta pokazalo”, kazao je Thaçi.
Kosovski predsjednik je rekao da će povratak Haradinaja na Kosovo imati samo pozitivnog uticaja na proces dijaloga Kosova i Srbije.
On je takođe ocenio da je dijalog između Kosova i Srbije dao konkretne rezultate.
Početi osnivanje ZSO
Thaçi je ocjenio da se nakon povratka predstavnika Srpske liste u institucije Kosova može očekivati da započne posao na osnivanju Asocijacije opština sa srpskom većinom (ZSO)”, rekao je on i dodao da nije imalo smisla da se na tome radi kada predstavnici srpske zajednice nisu bili u institucijama.
On je istakao da je formiranje ZSO odgovornost koju je na sebe preuzela Vlada Kosova i da je Ustavni sud Kosova dao okvire unutar kojih može da se osnuje ta asocijacija.
“Sada može započeti i konkretan posao na njenom osnivanju”, rekao je Thaçi.
Govoreći o aktuelnoj situaciji u Makedoniji, on je rekao da Kosovo sa pažnjom prati sva kretanja u regionu i da je u Makedoniji bio izborni proces, dok se sada čine napori da se formira nova vlada u skladu sa Ustavom i zakonima makedonske države.
“Za Kosovo, kao i za cio region, mislim da je sila neprihvatljiva. Za sada tenzije u Makedoniji su samo političke i nisu etničke. Međutim, za onemogućavanje etničkih tenzije rješenje je puno ostvarivanje Sporazuma iz Ohrida i unapredjenje položaja svih zajednica koje žive u Makedoniji”, kazao je Thaçi.