Profesor Bert De Ruiter, savjetnik za kršćansko-muslimanske odnose u Evropskom evangeličkom savezu, boravi već mjesec dana u Bosni i Hercegovini baveći se međureligijskim dijalogom na bosanskom tlu.
On smatra da na pojačano prisusutvo muslimana u Evropi treba odgovoriti dijalogom religija.
Da bi se islam i Evropa skladno povezali, potrebno je više uravnoteženog predstavljanja muslimana i kršćana u medijima, smatra on također.
Te i druge stavove Bert De Ruiter izrekao je kao uvodničar na javnoj raspravi u Sarajevu o temi “Muslimansko pitanje u Evropi u vidiku evangeličkog kršćanstva”, održanoj večeras u organizaciji Međunarodnog foruma “Bosna”.
Govorio je o šest faza odnosa islama i Evrope kroz historijska razdoblja, počevši od prvog, u vidu “velikog sukoba”, odnosno krstaških ratova, pa do najnovije epohe koju De Ruiter naziva “evropski islam” nakon velikih migracija iz većinski islamskih zemalja.
Govorio je i o strahovima kršćana da će islam na evropskom tlu postepeno prevagnuti jer broj muslimana raste i procentualno i u apsolutnim brojkama, o islamofobiji i percipiranju muslimana kao ljubaznih i krotkih ljudi kad su u manjini, a agresivnih i neprijateljski raspoloženih u većini.
“Šta god se s muslimanima u Evropi dešavalo, crkva ne može biti puki posmatrač niti slijediti ono što je trenutno većinsko razmišljanje u evropskim zemljama, već odgovor treba da bude kultura prihvatanja, Božija nesebična ljubav”, njegov je stav.
“Umjesto stava straha, podstičem kršćane da razviju stav milosti i jačanje svijesti o suverenitetu Boga. Muslimani i kršćani, ako se predaju takvim strahovima, zaboravljaju da je Bog isključivi suveren”, kazao je između ostalog Bert De Ruiter.
On je već više od 20 godina aktivni sudionik raznih oblika kršansko-mulsimanskog dijaloga. Doktorirao je u području praktične kršćanske teologije i gostuje na Univerzitetu Tyndale.
Autor je knjiga: “A Single Hand Cannot Applaud” (“Jedna ruka ne plješće” i “Sharing Lives” (“Dijeljenje života”).
Uradio je monografiju “Engaging with Muslims in Europe” (“Bavljenje muslimanima u Evropi”).
Držao je predavanja u školama i na univerzitetima u više od 50 zemalja svijeta.