Grejem Bluit,zamjenik glavne tužiteljice je 25 aprila 2007. godine dao intervju Avazu, dva mjeseca poslije presude Međunarodnog suda pravde u tužbi BiH protiv Srbije. Grejem Bluit, koji je po svjedočenju Florans Hartman, bez saglasnosti Carle Del Ponte, dok je bila u Africi na sudu za Ruandu, doveo Džefri Najsa na poziciju glavnog tužioca za slučaj Milošević, je za Avaz te 2007. godine izjavio:
“U suđenju Miloševiću optužnica za genocid nije smjela biti podignuta bez dodatnih dokaza. To sam Karli del Ponte rekao uz ocjenu da se ponaša neprofesionalno te da kompromitira poziciju glavnog tužioca. Ona se sve više bavila politikom i politizacijom, a sve manje pravom. Bilo je očito da se u odlučivanju sve više vodila političkim, a ne pravnim argumentima. Ona nije imala dovoljno dokaza za optužbu o genocidu protiv Miloševića. No, bila je odlučna da to učini suprotno ne samo mom stavu nego i stavu Najsa. Glavna tužiteljica, međutim, smatrala je da svijet očekuje takvu optužnicu, a ako Milošević ne bude okrivljen, onda će to biti zbog sudskog vijeća, a ne zbog nedovoljno dokaza koje je priložila.Takvo ponašanje bilo je ne samo neprikladno i neprofesionalno nego i protiv žrtava kojima služimo. Kako je vrijeme odmicalo, ona se ponašala sve neprofesionalnije, navodi Bluit.
Upravo je inistiranje Carle Del Ponte da ostanu optužbe za genocid u Srebrenici završilo međupresudom protiv Slobodana Miloševića u kojoj je potvrđena tačka optužnice za genocid, uključujući Srebrenicu. Da su Najs i Bluiti uspjeli povući optužnicu za genocid u Srebrenici protiv Miloševića neposredno pred izricanje presude Međunarodnog suda pravde,pitanje je da li bi MSP uopće i osudio Srbiju za nekažnjavanje i nesprječavanje, jer je poznato da se MSP rukovodio rezultatim tribunala za bivšu Jugosalviju.
Bluit je vjerovatno pod utiskom presude MSP-a, po kojoj je Srbija oslobođena direktne odgovornosti za genocid želio poentirati i opravdati svoj raniji općepoznati kompromitirajući stav iz slučaja Milošević da nema dokaza protiv njega za zločin genocida. U tom “zanosu iskrenosti” i probuđene sujete je pohvalio i svog podređenog tužioca Džefri Najsa, svog pomagača u negiranju genocida u Srebrenici.
Postavlje se pitanje ko je i zašto uopće angažirao Najsa da se bavi revizijom presude,imajuci u vidu da Izetbegović i pravni tim nisu htjeli sarađivati sa kompromitiranim bivšim tužiocem.